Little forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Глобално затопляне "Причини и последствия"

4 posters

Go down

Глобално затопляне "Причини и последствия" Empty Глобално затопляне "Причини и последствия"

Писане  denkata Нед Сеп 28, 2008 8:19 pm

Първо да започнем какво е глобално затопляне за тези който незнаят






Глобално затопляне "Причини и последствия" Global_warming_panic





Глобално затопляне е повишаването на средната температура на атмосферата и световния океан на Земята, което се наблюдава от 1950-те години насам. За периода 1906-2005 е установено повишаване на средната глобална температура в близост до земната повърхност средно с 0,74 ± 0,18°C.

Официалното становище на Междуправителствения панел по измененията в климата към ООН (IPCC - Intergovernmental Panel on Climate Change) е, че „основната част от наблюдаваното от средата на 20 век увеличение на глобалните средни температури много вероятно се дължи на наблюдаваното нарастване на концентрациите на антропогенни парникови газове“. Макар отделни изследователи да изразяват несъгласие с някои заключения на IPCC,голямото мнозинство от учените, работещи върху промените на климата, са съгласни с основните изводи.



Причини

Преобладаващото мнение е, че основната причина за наблюдаваното през последните 150 години глобално затопляне е повишеното съдържание на парникови газове, като въглероден диоксид (CO2) и метан (CH4) в атмосферата, дължащо се на изсичането на огромен брой гори за различните видове индустрии, както и на фреони, чиято употреба вследствие на международни споразумения е намалена значително. Сегашното ниво на концентрация на CO2 в атмосферата е 383 ppmv, значително повече от нивото преди началото на индустриалната революция (280 ppmv). Ускореният "парников ефект", предизвикан от тези газове, води до затопляне на повърхността на Земята и долната част на атмосферата. В каква степен затоплянето се дължи на самия парников ефект и в каква степен се дължи на неговите последствия върху други климатични процеси, е все още въпрос на научни изследвания и дебати. Картината допълнително се усложнява от наличието на външни фактори, които не са част от земната климатична система, но влиаят върху нея, като слънчевата активност и вулканичната дейност.



Последствия


Въпреки че не винаги наблюдаваните ефекти могат да се свържат стопроцентово с глобалното затопляне, съществува голяма вероятност за връзка между тях, потвърдена и от сложните компютърни модели, които учените използват, за да правят прогнози. Повишаването на температурата може да доведе от своя страна до други промени, като отдръпване на ледниците, повишаване нивото на световния океан и промени в количественото и географското разпределение на валежите. Като следствие от това вторичните ефекти са повишаване броя и честотата на наводненията, сушите, ураганите и други природни бедствия. В четвъртия си доклад през 2007 година Междуправителственият панел по измененията в климата (IPCC) прави обобщение на всички тези ефекти. Учените са на мнение, че изненадите в климата ще са често явление. Докладът също така отбелязва, че повечето ефекти ще са следствие на 3-те основни фактора: повишаване нивото на световния океан, увеличаване на температурите и промени в количеството и честотата на валежите. До края на 21-ви век се очаква нивото на океаните са се повиши със средно 18 to 59 см.

Последствията от глобалното затопляне върху околната среда и човека са многобройни и различни, а дългосрочните прогнози понякога са противоречиви и комплексни. Фактът, че съществува глобално затопляне (повишваване на усреднената температура за всички райони и всички сезони) не изключва възможността от понижаване на темпераурата локално. Една от хипотезите гласи, че глобалното затопляне ще доведе до значително отслабване или дори спиране на течението Гълфстрийм поради отделяне на твърде много сладка вода от топенето на ледовете в северния Атлантически океан, което би довело до значително охлаждане на цяла северна и западна Европа. Отделни учени считат, че последствията от глобалното затопляне всъщност са много по-сериозни отколкото се съобщава в пресата и докладите.




Моля,пишете коментари и дискутирайте.
denkata
denkata

Брой мнения : 118
Join date : 07.09.2008
Age : 31
Местожителство : Горна Оряховица

Върнете се в началото Go down

Глобално затопляне "Причини и последствия" Empty Re: Глобално затопляне "Причини и последствия"

Писане  XyqT Нед Сеп 28, 2008 10:41 pm

Ще се мре вееее, то е ясно Twisted Evil
XyqT
XyqT
Модератор Игри/Филми

Брой мнения : 171
Join date : 07.09.2008
Age : 31
Местожителство : Горна Оряховица

Върнете се в началото Go down

Глобално затопляне "Причини и последствия" Empty Re: Глобално затопляне "Причини и последствия"

Писане  denkata Пон Сеп 29, 2008 2:23 pm

XyqT написа:Ще се мре вееее, то е ясно Twisted Evil



се някога
denkata
denkata

Брой мнения : 118
Join date : 07.09.2008
Age : 31
Местожителство : Горна Оряховица

Върнете се в началото Go down

Глобално затопляне "Причини и последствия" Empty Re: Глобално затопляне "Причини и последствия"

Писане  _s1lv3r_ Пон Сеп 29, 2008 2:54 pm

ааааа вие си мрете аз съм безсмъртен Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil безсмъртен съм шот съм черна нинджа, а само една черна нинджа може да убие друга черна нинджа...пък вие не сте черни нинджи => аз съм безсмъртен Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
_s1lv3r_
_s1lv3r_

Брой мнения : 252
Join date : 09.09.2008
Местожителство : Тук, че там ми е много далеч

Върнете се в началото Go down

Глобално затопляне "Причини и последствия" Empty Re: Глобално затопляне "Причини и последствия"

Писане  H3_k0_nPaq_7yKa Вто Сеп 30, 2008 6:16 pm

_s1lv3r_ написа:ааааа вие си мрете аз съм безсмъртен Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil безсмъртен съм шот съм черна нинджа, а само една черна нинджа може да убие друга черна нинджа...пък вие не сте черни нинджи => аз съм безсмъртен Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
думите за нинЖи ми напомнята за едно момиченце Smile
btw то и аз съм безсмъртен....тей че Радилчо...ще се г;едаме дълго дълго

H3_k0_nPaq_7yKa

Брой мнения : 56
Join date : 10.09.2008

Върнете се в началото Go down

Глобално затопляне "Причини и последствия" Empty Re: Глобално затопляне "Причини и последствия"

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите